22.7.2019

Apsin ja Onnin Olympialaiset Mikkelissä, Savonlinnassa ja Pieksämäellä

Voimassa: Toistaiseksi

Tervetuloa mukaan iloiseen ja liikunnalliseen lastentapahtumaan!

Apsin ja Onnin Olympialaiset 4-10-vuotiaille

Pieksämäellä Keskuskentällä ke 28.8. klo 17.30

Tulokset Pieksämäki

 

Pojat 8-10 v. Turbokeihäs

1. Noel Kaivonurmi                    10,38

2. Viljami Laitinen                      8,31

3. Joonatan Jormalainen         7,96

4. Vilho Hänninen                      7,55

5. Otto Eloranta                          6,79

6. Lev Bykov                                 6,73

7. Rasmus Siitari                          6,17

8. Viljami Kokko                          6,16

9. Riku Karjalainen                     3,38

Tytöt 8-10 v. Turbokeihäs

1. Elsa Hynninen                         11,36

2. Medea Ahtinen                     7,76

3. Lyydia Manninen                  7.38

4. Jenny Pajunen                       7,18

5. Anni Hynninen                       6,91

6. Ava Hyötyläinen                    6,82

7. Jianca Taavitsainen               6,23

8. Aune Teittinen                       5,94

9. Senni Hänninen                     5,89

10. Verona Parkkonen             5,76

11. Tuuve Nuora                         5,20

12. Jasmin Pantsari                    5,14

13. Julia Eskelinen                     4,98

14. Nella Asikainen                    4,92

15. Olivia Zidani                          4,70

16. Inka Suhonen                       4,62

17. Mona Valkonen                   4,40

18. Sofia Lempinen                   4,33

19. Taika Manninen                  4,28

20. Isabel Fullwud                      3,85

21. Elsa Hämäläinen                  3,84

22. Peda Ylönen                          3,80

23. Kerttu Lumpeinen              3,47

24. Venla Valkonen                   3,36

 

Pojat  8-10 v.  60 m

1. Viljami Laitinen                      10,6

2. Otto Eloranta                          10,7

3. Noel Kaivonurmi                    10,8

4. Lev Bykov                                 10,9

    Viljami Kokko                          10,9

6. Rasmus Siitari                          11,3

7. Joonatan Jormalainen         11,4

8. Vilho Hänninen                      11,6

9. Riku Karjalainen                     12,6

 

Tytöt 8-10 v.  60 m

1. Aune Teittinen                       9,3

2. Anni Hynninen                       9,7

3. Medea Antinen                     10,1

4. Lyydia Manninen                  10,3

5.Nella Asikainen                       10,8

   Elsa Hynninen                          10,8

   Ava Hyötyläinen                      10,8

8. Olivia Zidani                             11,1

9. Sofia Lempinen                      11,5

10. Elsa Hämäläinen                  11,6

11. Jianca Taavitsainen            11,9

12. Isabel Fullwud                      12,02

13. Jasmin Pantsari                    12,3

      Tuuve Nuora                         12,3

15. Senni Hänninen                   12,5

16. Viivi Kilpeläinen                   12,6

      Jenny Pajunen                      12,6

18. Inka Suhonen                       12,7

19. Julia Eskelinen                     12,8

20. Verona Parkkonen             13,2

21. Kerttu Lumpeinen              13,7

22. Mona Valkonen                   13,9

23. Venla Valkonen                   15,3

24. Taika Manninen                  15,6

25. Peda Ylönen                          17,5

 

Pojat 8-10 v. Pituus

1. Viljami Laitinen                      2,88

2. Lev Bykov                                 2,88

3. Otto Eloranta                          2,62

4. Noel Kaivonurmi                    2,60

5. Joonatan Jormalainen         2,57

6. Vilho Hänninen                      2,42

7. Viljami Kokko                          2,15

8. Riku Karjalainen                     1,74

 

Tytöt 8-10 v. Pituus

1. Medea Ahtinen                     3,04

2. Lyydia Manninen                  2,82

3. Senni Hänninen                     2,52

4. Elsa Hynninen                         2,52

5. Elsa Hämäläinen                    2,50

6. Tuuve Nuora                           2,43

7. Nella Asikainen                      2,42

8. Olivia Zidani                             2,41

9. Sofina Lempinen                   2,30

10. Isabel Fullwud                      2,20

11. Verona Parkkonen             2,19

12. Jianca Taavitsainen            2,14

13. Ava Hyötyläinen                  2,05

14. Aune Teittinen                     2,02

15. Minttu Mustonen              1,95

16. Viivi Kilpeläinen                   1,95

17. Jenny Pajunen                     1,90

18. Julia Eskelinen                     1,90

19. Inka Suhonen                       1,87

20. Mona Valkonen                   1,75

21. Kerttu Lumpeinen              1,69

22. Venla Valkonen                   1,63

23. Anni  Hynninen                    1,62

24. Taika Manninen                  1,58

25. Jasmin Pantsari                    1,50

26. Peda Ylönen                          1,00

--

Apsin ja Onnin Olympialaiset järjestettiin Mikkelissä Hänskissä ke 21.8. klo 17.30

 

Tulokset Mikkeli
 

Pojat 8-10v 40m juoksu
1. Niko Merelle 7,4
2. Miro Koski 8,0
3. Kaapo Tanhua 8,2
4. Iivari Varpunen 8,4
5. Niklas Karppinen 8,5
6. Alpo Varpunen 8,7
7. Miika Liukkonen 8,9
8. Veikka Mäkelä 9,1

Tytöt 8-10v 40m juoksu
1. Kerttu Reiman 7,3
2. Iisa Löytty 7,6
2. Siiri Maaranen 7,6
3. Emilia Päykkönen 7,7
3. Matilda Mäkelä 7,7
3. Sara Kuitunen 7,7
4. Ellinoora Huttunen 7,9
4. Miisa Laamanen 7,9
4. Enniriiri Seurujärvi 7,9
5. Netta Vänskä 8,1
5. Moona Paavilainen 8,1
6. Nea Vänskä 8,3
6. Minttu Berelle 8,3
7. Nelli Parkkonen 8,5
8. Ella Riittinen 8,6
9. Victoria Baardsen 8,8
10. Kerttu Herrala 8,9
9. Emma  Karvonen 8,9
10. Janette Purhonen 9,0

Pojat 8-10v turbokeihäs
1. Iivari Varpunen 10,19
2. Miro Koski 9,12
3. Niklas Karppinen 8,43
4. Luca Tanriverdi 7,66
5. Alpo Varpunen 7,19
6. Kaapo Tanhua 6,61
7. Miika Liukkonen 5,91
8. Veikka Mäkelä 5,44


Tytöt 8-10v turbokeihäs
1. Iisa Löytty 11,41
2. Moona Paavilainen 9,86
3. Kerttu Reiman 7,93
4. Siiri Maaranen 6,97
5. Ellinoora Huttunen 6,70
6. Taika Turunen 6,62
7. Netta Vänskä 6,25
8. Anna Sofia Leskinen 5,95
9. Ennisiiri Seurujärvi 5,56
10. Nelli Parkkonen 5,55
11. Emilia Päykkönen 5,47
12. Sara Kaarna 4,90
13. Nea Vänskä 4,67
14. Minttu Berelle 4,63

Tytöt 8-10v vauhditon pituushyppy
1. Kerttu Reiman 1,73
2. Ellinoora Huttunen 1,69
3. Sara Kuitunen 1,66
4. Moona Paavilainen 1,60
5. Emilia Päykkönen 1,60
6. Iisa Löytty 1,57
7. Matilda Mäkelä 1,56
8. Netta Vänskä 1,43
9. Ennisiiri Seurujärvi 1,40
10. Nelli Parkkonen 1,35
11. Sara Kaarna 1,35
12. Victoria Baardsen 1,34
13. Nea Vänskä 1,21
14. Taika Turunen 1,16
15. AnnaSofia Leskinen 0,94

Pojat 8-10v vauhditon pituushyppy
1. Niko Merelle 1,80
2. Iivari Varpunen 1,58
3. Miro Koski 1,53
4. Kaapo Tanhua 1,50
5. Alpo Varpunen 1,48
6. Niklas Karppinen 1,42
7. Veikka Mäkelä 1,37
8. Luca Tanriverdi 1,32
9. Miika Liukkonen 1,25
 

Apsin ja Onnin Olympialaiset järjestettiin Savonlinnassa Kyrönniemen Urheilukentällä to 22.8. klo 17.30

Tulokset Savonlinna

Onnin ja Apsin Olympialaiset 2019 - Savonlinnan Riento
 

P10 40m
1)   Luca Kainulainen                                           6,73             
2)   Elmo Kutvonen                                              6,93             
3)   Joona Koponen                                              7,25             
4)   Hiski Taskinen                                             7,58             
5)   Jimi Korhonen                                              8,10             
6)   Janne Kupiainen                                            8,17             
7)   Kasper Makkonen                                            8,30             
8)   Onni Parkkinen                                             8,55             
9)   Daniel Finer                                               8,69             
10)  Sebastian Proverbio                                        9,10             
11)  Joel Räisänen                                              9,52             
    

Loppukilpailu erä 1
1)   Elmo Kutvonen                                              6,93             
2)   Joona Koponen                                              7,25             
3)   Jimi Korhonen                                              8,10             
4)   Kasper Makkonen                                            8,30             
5)   Onni Parkkinen                                             8,55             
6)   Joel Räisänen                                              9,52             
     Niilo Hakkarainen                                          DNS              

Loppukilpailu erä 2
1)   Luca Kainulainen                                           6,73             
2)   Janne Kupiainen                                            8,17             
3)   Daniel Finer                                               8,69             
4)   Sebastian Proverbio                                        9,10             
     Otto Oittinen                                              DNS              
     Taisto Kostiainen                                          DNS              
     Tuukka Rintala                                             DNS              

Loppukilpailu erä 3
1)   Hiski Taskinen                                             7,58             
     Akseli Malkki                                              DNS              
     Huugo Makkonen                                             DNS              
     Jooa Laitinen                                              DNS              
     Pekka Paukkonen                                            DNS              
     Roni Jääskeläinen                                          DNS              

T10 40m
1)   Sofia Mikkonen                                             7,42             
2)   Venla Ek                                                   7,48             
3)   Julia Pirttijärvi                                          7,65             
4)   Milda Hirvonen                                             7,83             
5)   Kaisa Päykkönen                                            7,89             
6)   Fanny Venäläinen                                           7,97             
7)   Elina Ohtonen                                              8,03             
8)   Sarah Ylitalo                                              8,04             
9)   Lotta Bäck                                                 8,16             
10)  Venla Malinen                                              8,27             
11)  Edith Hämäläinen                                           8,31             
12)  Iina Taskinen                                              8,36             
13)  Erin Pitkänen                                              8,46             
     Anna Reinikainen                                           DNS              
     Maiju Silvennoinen                                         DNS              
     Helmi Makkonen                                             DNS              

Loppukilpailu erä 1
1)   Julia Pirttijärvi                                          7,65             
2)   Milda Hirvonen                                             7,83             
3)   Kaisa Päykkönen                                            7,89             
4)   Fanny Venäläinen                                           7,97             
5)   Elina Ohtonen                                              8,03             
     Anna Reinikainen                                           DNS              
     Helmi Makkonen                                             DNS              
     Maiju Silvennoinen                                         DNS              

Loppukilpailu erä 2
1)   Sofia Mikkonen                                             7,42             
2)   Venla Ek                                                   7,48             
3)   Sarah Ylitalo                                              8,04             
4)   Lotta Bäck                                                 8,16             
5)   Venla Malinen                                              8,27             
6)   Edith Hämäläinen                                           8,31             
7)   Iina Taskinen                                              8,36             
8)   Erin Pitkänen                                              8,46             

P10 800m
Loppukilpailu
1)   Elmo Kutvonen                                              3.10,00          
2)   Otto Oittinen                                              3.32,67          
3)   Jooa Laitinen                                              3.50,43          
4)   Janne Kupiainen                                            3.59,40

T10 800m
Loppukilpailu
1)   Kaisa Päykkönen                                            3.40,60          
2)   Milda Hirvonen                                             3.42,68          
3)   Sofia Mikkonen                                             4.34,80          
4)   Iina Taskinen                                              4.47,73          

P10 Pituus
Loppukilpailu
1) Luca Kainulainen 4,10 4,06 4,10
2) Elmo Kutvonen 3,91 3,91 3,73
3) Joona Koponen 3,61 3,47 3,61
4) Hiski Taskinen 2,86 2,86 2,86
5) Jimi Korhonen 2,80 2,49 2,80
6) Janne Kupiainen 2,77 2,77 2,74
7) Kasper Makkonen 2,76 2,72 2,76
8) Onni Parkkinen 2,48 2,48 2,43
9) Joel Räisänen 2,32 1,75 2,32
10) Daniel Finer 2,23 2,11 2,23
11) Niilo Hakkarainen 2,13 2,13 2,02
12) Sebastian Proverbio 1,96 1,96 1,43

T10 Pituus
Loppukilpailu
1) Sofia Mikkonen 3,26 2,96 3,26
2) Venla Malinen 2,70 2,65 2,70
3) Elina Ohtonen 2,65 2,65 2,61
4) Julia Pirttijärvi 2,60 2,60 2,45
5) Sarah Ylitalo 2,59 2,29 2,59
6) Fanny Venäläinen 2,57 2,57 2,44
7) Lotta Bäck 2,57 2,57  2,04
8) Edith Hämäläinen 2,48 2,47 2,48
9) Iina Taskinen 2,45 2,24 2,45
10) Kaisa Päykkönen 2,44 2,44 2,40
11) Anna Reinikainen 2,22 2,22  2,17
12) Milda Hirvonen 2,20 2,18 2,20
13) Erin Pitkänen 2,00 1,98 2,00

P10 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Elmo Kutvonen                                              24,23            
2)   Jimi Korhonen                                              15,85            
3)   Joona Koponen                                              12,96            
4)   Daniel Finer                                               9,38             
6)   Niilo Hakkarainen                                          8,30             
7)   Joel Räisänen                                              8,12             
8)   Sebastian Proverbio                                        6,40             
9)   Onni Parkkinen                                             6,00             

T10 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Sofia Mikkonen                                             7,74             
2)   Kaisa Päykkönen                                            7,54             
3)   Anna Reinikainen                                           6,42             
4)   Edith Hämäläinen                                           6,25             
5)   Elina Ohtonen                                              6,10             
6)   Iina Taskinen                                              5,86             
7)   Venla Malinen                                              5,85             
8)   Irmeli Pitkänen                                            5,55             
9)   Lotta Bäck                                                 5,37              

Tapahtuman ajankohta:
21.8.2019, 22.8.2019, 28.8.2019