Tavarantoimittajille

Onko sinulla hyvä, kuluttajia kiinnostava tuote, jonka tahtoisit saada S-ryhmän marketkaupan ketjujen eli Prismojen, S-marketien tai pienmyymälöiden valikoimiin?

Tältä sivulta löydät oikeat yhteystiedot sekä tietoja siitä, mitä odotamme tavarantoimittajiltamme.

Jos haluat toimittaa tuotettasi vain paikallisesti, kannattaa sinun olla yhteydessä suoraan kyseiseen alueosuuskauppaan.

Odotuksemme sinulle

Teemme kaikkien toimittajiemme kanssa kirjallisen hankintapuitesopimuksen. Tuoteryhmäkohtaiset laatuvaatimuksemme voit tarkistaa alla olevista liitteistä.

Laatuvaatimukset hedelmät ja vihannekset

Laatuvaatimukset kukat ja koristekasvit

Laatuvaatimukset käyttötavarat

Laatuvaatimukset lemmikkieläinten ruoat ja tarvikkeet

Laatuvaatimukset päivittäiskäyttötavarat

Laatuvaatimukset teolliset elintarvikkeet

Laatuvaatimukset tuoretuotteet ja pakasteet

SOKn vastuullisen hankinnan vaatimukset

              

Oletko uusi tavarantoimittaja?

Jos tarjoat meille tuotetta ensimmäistä kertaa, täytä ystävällisesti ensin esitietolomake. Kun olemme käyneet lomakkeesi läpi, olemme sinuun yhteydessä.

Esitietolomake .

Jaksoaikataulut

Voit tarkistaa tuoteryhmäkohtaiset jaksoaikataulumme alta:

 Päivittäistavarat aikataulut ja vastuut 2017

 Käyttötavarat aikataulu 2017 tavarantoimittajille

 Päivittäistavarat aikataulut ja vastuut 2016

Käyttötavarat aikataulu 2016 tavarantoimittajille

Edi-sanomien käyttöönotto

 Edi-sanomien käyttöönotto - yhteystiedot

Pakkausohjeistus

Oheisessa materiaalissa esitetään S-ryhmän kriteerit myyntieräpakkauksille ja lavoille myymälän ja logistiikan näkövinkkelistä.  

Tuotteiden logistisen käsittelyn automatisointi tulee lähitulevaisuudessa lisääntymään merkittävästi. Tässä uudistetussa pakkausohjeistuksessa kiinnitetään erityistä huomioita pakkausten ja lavojen käsiteltävyyteen nykyaikaisessa, automaatiota hyödyntävässä logistiikkakeskuksessa.

Ohjeistuksessa kuvataan myös S-ryhmän kriteerit hyllytettäville myyntieräpakkauksille. Kriteereitä käytetään myyntieräpakkauksen hyllytettävyyden arviointiin osana hankinta- ja valikoimaprosessia. Lavaosiossa määritellään lavojen kriteerit.

Pakkausohje

Yhteystiedot

Hankintajohtaja, päivittäis- ja käyttötavarat
Jari Simolin, p. 010 76 87030, jari.simolin@sok.fi

Ryhmäpäälliköt:

Teolliset elintarvikkeet

Ostojohtaja Anne-Mari Lilius, p. 010 76 87104, anne-mari.lilius@sok.fi

Tuoretuotteet, pakasteet

Ostojohtaja Kim Strömsholm, p. 010 76 87080, kim.stromsholm@sok.fi                           

Hedelmät, vihannekset, kukat

Veli-Matti Puhakka, p. 010 76 87120, veli-matti.puhakka@sok.fi

Päivittäiskäyttötavarat, panimojuomat, pehmopaperit, hygienia ja kosmetiikka, lemmikkieläintuotteet, vaipat, urheiluravinteet ja vitamiimit, paristot ja lamput

Juha Valtonen, p. 010 76 81656, juha.valtonen@sok.fi

Pukeutuminen

Rauno Pentikäinen, p. 010 76 81480, rauno.j.pentikainen@sok.fi               

Koti, kodin elektroniikka, kirjat, lelut, paperitarvikkeet

Riikka Vanha-aho, p. 010 76 87124, riikka.vanha-aho@sok.fi

Urheiluvälineet, jalkineet, laukut, lelut, kodinkoneet

Robert Lakner, p. 010 76 87039, robert.lakner@sok.fi

Rauta

Anita Tuohino, p. 010 76 81640, anita.tuohino@sok.fi

Tuotetiedot ja tietosisällöt

Miika Sipilä, p. 010 76 87072, miika.sipila@sok.fi