Pohjois-Karjalan Osuuskaupan vaalit

PKO:n edustajiston vaaleissa äänestettiin vilkkaammin kuin eurovaaleissa

PKO:n toimialueella asuvien äänestysaktiivisuus 42,6 prosenttia!

Pohjois-Karjalan Osuuskaupan (PKO) edustajiston vaalien äänestysprosentti nousi jopa odotettua korkeammaksi. Vaaleissa äänioikeutettuja oli 94 996, joista äänioikeuttaan käytti 36 318 jäsentä. Äänestysprosentti kohosi selvästi edellisistä vaaleista ollen 38,2 prosenttia (v. 2016 33,1 %). Äänestysinto oli kovempi kuin vuoden 2019 eurovaaleissa Savo-Karjalassa, jossa äänestysprosentti oli 36,4. PKO:n toimialueella asuvien äänestysaktiivisuus oli 42,6 prosenttia.

PKO:n vaaleissa oli ensi kertaan mukana myös Ylä-Karjalan alue syksyllä 2019 toteutuneen fuusion jälkeen. Nurmes, Rautavaara ja Juuka muodostivat yhdessä oman vaalialueensa, jossa äänestysvilkkaus lähenteli kuntavaalien tasoa ollen huikea 53,2 prosenttia. Joensuun ympäristökunnissa äänestysprosentti oli 44,2 ja Joensuussa 39,2.

Edustajistoon valittiin 50 ehdokasta, joista 21 valittiin jäsenalueelle 1 (Joensuu), 19 jäsenalueelle 2 (Joensuun ympäristökunnat) ja 10 jäsenalueelle 3 (Nurmes, Juuka ja Rautavaara). Edustajisto käyttää PKO:n hallinnossa ylintä päätösvaltaa ja sille kuuluvia asioita ovat esimerkiksi tilinpäätöksen vahvistaminen, osuuskaupan voitonjaosta päättäminen ja hallintoneuvoston valinta. Lisäksi edustajisto toimii näköalapaikkana osuuskaupan toimintaan sekä muodostaa tärkeän keskustelufoorumin osuuskaupan toimivan johdon ja omistajien välille.  

Yhteensä osuuskaupan edustajiston vaaleissa oli ehdolla 293 jäsentä. Ehdokkaista naisia oli 139 ja miehiä 154. Ehdokkaita oli jokaisesta PKO:n toimialueen kunnasta. Myös kaikki ikäryhmät olivat edustettuina. Ehdokkaista yli 97 prosenttia vastasi etukäteen vaalikoneeseen.

PKO:n edustajistoon valittiin yhteensä 50 henkilöä, joista 29 oli naisia, 21 miehiä. Aiemmin PKO:n edustajistossa toimineista ehdolla oli 35 henkilöä, joista uudelleen valittiin 16. Uusia edustajiston jäseniä valittiin 34. Osuuskaupan vaaleissa äänestettiin 36 318 kertaa. Äänestäneistä 38,1 prosenttia äänesti verkossa, 61,9 prosenttia postitse.

Vaalien ääniharava oli Sanna Luomala Kiteeltä (vaalialue 2). Hänen henkilökohtainen äänimääränsä oli 867. Vaalialueelta 1 eniten henkilökohtaisia ääniä sai Juha Päivänurmi, Joensuu, 473 ääntä. Vaalialueen 3 ääniharava oli Hannu Pääkkönen, Nurmes, 294 äänellä.

Uusi edustajisto valokuvin

Kaikki ehdokkaat ja äänimäärät

Vaalitulos

Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
1 25 1. JOAKIM KÄRKÄS Erityisopettajaopiskelija B 337 4319 Joensuu valittu  
1 141 2. JUHA PÄIVÄNURMI Yrittäjä H 473 3741 Joensuu valittu  
1 91 3. HELENA HULMI Musiikin maisteri G 328 2578 Joensuu valittu  
1 79 4. ARTO PIPPURI Opettaja, muusikko F 385 2218 Joensuu valittu  
1 22 5. SEIJA JAATINEN Myyjä, pääluottamusmies B 252 2160 Joensuu valittu  
1 14 6. JUSSI WIHONEN Kansanedustaja, kauppatieteen maisteri A 412 2072 Joensuu valittu  
1 120 7. EMMI IIVARI Psykologian opiskelija H 351 1871 Joensuu valittu  
1 15 8. SATU-SISKO ELORANTA Työllisyyskoordinaattori B 226 1440 Joensuu valittu  
1 90 9. AINO  HEIKURA Projektipäällikkö G 202 1289 Joensuu valittu  
1 149 10. ANJA TURUNEN Farmaseutti H 298 1247 Joensuu valittu  
1 65 11. MIKA PIIRONEN Eläkeläinen D 258 1154 Joensuu valittu  
1 77 12. JENNI LAASONEN Palvelupäällikkö F 319 1109 Joensuu valittu  
1 20 13. HANNU HOLOPAINEN Sanomalehdenjakaja B 211 1080 Joensuu valittu  
1 8 14. ASSERI  KINNUNEN Perussuomalaisten Nuorten pj., tal.tiet. opiskelija A 363 1036 Joensuu valittu  
1 126 15. MARKKU  KOISTINEN Enon kappalainen H 285 935 Joensuu valittu  
1 19 16. EERO HIRVONEN Järjestelypäällikkö, eläkkeellä B 210 864 Joensuu valittu  
1 102 17. JOUKO PUHAKKA Maaseutuyrittäjä, eläkeläinen G 172 859 Joensuu valittu  
1 144 18. ANTTI RONKAINEN Maanviljelijä, yrittäjä H 198 748 Joensuu valittu  
1 73 19. EMILIA IHANUS Opiskelija F 288 739 Joensuu valittu  
1 45 20. MARGAREETTA RÄTY Toiminnanjohtaja  B 201 720 Joensuu valittu  
1 13 21. TIMO VORNANEN Poliisi, vanhempi konstaapeli A 293 691 Joensuu valittu  
1 110 22. ANTERO STEDT Agrologi G 152 645 Joensuu    
1 138 23. PIRJO MARTIKAINEN Myyjä, eläkeläinen H 132 624 Joensuu    
1 18 24. SANNA HEINONEN Pääsihteeri B 189 617 Joensuu    
1 59 25. TUOMO KÄYHKÖ Pappi D 223 577 Joensuu    
1 80 26. SALLA  ROMO Pastori F 273 555 Joensuu    
1 50 27. ANNI TORNI Järjestösihteeri, KM B 177 540 Joensuu    
1 134 28. HENRI LOMU Yrittäjä, valmentaja  H 128 534 Joensuu    
1 53 29. PEKKA LAINE Yrittäjä, YTM C 188 524 Joensuu    
1 7 30. JOUNI JOKELA Työtön A 246 518 Joensuu    
1 86 31. PERTTI AHTIAINEN DI G 150 516 Joensuu    
1 16 32. MIA GREKU Sairaanhoitaja  B 174 480 Joensuu    
1 142 33. SANNA PESONEN Asiakkuusneuvoja H 126 468 Joensuu    
1 81 34. HANNA SUHONEN Ruokatoimittaja, palveluasiantuntija F 240 444 Joensuu    
1 21 35. JYRKI IKONEN Varhaiskasvattaja, lastenhoitaja B 171 432 Joensuu    
1 87 36. PÄIVI ETELÄPÄÄ Fysioterapeutti, palvelupäällikkö G 146 430 Joensuu    
1 127 37. JARI KONTKANEN Postityöntekijä, pääluottamusmies H 114 416 Joensuu    
1 2 38. EERO BOGDANOFF Eläkeläinen A 210 414 Joensuu    
1 69 39. ALIA DANNENBERG Filosofian tohtori, yrittäjä E 282 398 Joensuu    
1 41 40. VIRVE MIKKONEN Terveydenhoitaja, Juko pääluottamusmies B 165 393 Joensuu    
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
1 63 41. BIRGITTA LA RUSSA Lääkäri D 220 385 Joensuu    
1 145 42. ANNE SAVOLAINEN Palveluesimies H 104 374 Joensuu    
1 71 43. TIMO ELO Toimitusjohtaja F 141 370 Joensuu    
1 105 44. MARJA-LEENA RÄSÄNEN Toiminnanjohtaja, sairaanhoitaja G 124 368 Joensuu    
1 23 45. SIV JOUHKIMO Asiakasneuvoja B 156 360 Joensuu    
1 6 46. SAMPSA JÄÄSKELÄINEN Sosionomi A 103 345 Joensuu    
1 116 47. TEEMU HÄYRINEN Myyjä, tradenomi H 92 340 Joensuu    
1 37 48. JENNI MAINONEN Järjestösihteeri B 125 332 Joensuu    
1 93 49. MARI KALLIOMÄKI Maanviljelijä G 120 322 Joensuu    
1 78 50. MAARITA MANNELIN Aluekehitysasiantuntija, kasvatustieteen maisteri F 132 317 Joensuu    
1 133 51. JARNO LINNOLAHTI Eläkeläinen, FM H 92 312 Joensuu    
1 24 52. HENNA KARHAPÄÄ Taidehistorioitsija, filosofian tohtori B 104 309 Joensuu    
1 5 53. SIRPA HYÖKKI Filosofian maisteri A 97 296 Joensuu    
1 64 54. JARI  MIKKOLA Kauppatieteen maisteri D 97 289 Joensuu    
1 29 55. TUOMAS KINNUNEN Taksiautoilija B 101 288 Joensuu    
1 137 56. HILKKA MÄKINEN YTM, työllisyyskoordinaattori H 91 288 Joensuu    
1 112 57. VILLE TOIVANEN Prosessinhoitaja, alikonemestari G 116 286 Joensuu    
1 84 58. SAULI TÖRMÄNEN Rehtori F 117 277 Joensuu    
1 42 59. JOHANNA NAAKKA Palvelupäällikkö B 100 270 Joensuu    
1 119 60. ERKKI HUOPIO Opetusneuvos H 89 267 Joensuu    
1 57 61. HANNA SUSITAIVAL Erityisasiantuntija C 127 262 Joensuu    
1 3 62. MARJO HUUSKO Palkkapalvelusihteeri, yo-merkonomi A 88 259 Joensuu    
1 98 63. TUULA PARIKKA Osastonhoitaja G 101 258 Joensuu    
1 48 64. PAULI TAHVANAINEN Yritysneuvoja, eläkkeellä  B 98 254 Joensuu    
1 117 65. MIKA HONKANEN Rahoitusasiantuntija H 86 249 Joensuu    
1 82 66. ANTON SUTINEN Yrittäjä, restonomi F 87 246 Joensuu    
1 46 67. SANNA-RIIKKA RUOTSALAINEN Palkkapalvelusihteeri B 97 240 Joensuu    
1 89 68. PETRI HÄMÄLÄINEN Opinto-ohjaaja, ammatillinen erityisopettaja G 80 234 Joensuu    
1 131 69. TANJA LAAKKONEN Parturi-kampaaja H 79 234 Joensuu    
1 62 70. HANNA KOSKELA Hammaslääkäri D 95 231 Joensuu    
1 10 71. KARI LÄMSÄ Kirvesmies A 71 230 Joensuu    
1 31 72. PEKKA KOLEHMAINEN Autonkuljettaja, eläkeläinen B 95 227 Joensuu    
1 75 73. MARKKU KARPPINEN Päivittäispalvelun asiantuntija, yrittäjä F 59 222 Joensuu    
1 123 74. KARI KAREINEN Palvelupäällikkö, YTM H 75 220 Joensuu    
1 32 75. JUHA LAAKKONEN Eläkeläinen, yrittäjä B 95 216 Joensuu    
1 85 76. OLGA AGRANOVA Opettaja G 75 215 Joensuu    
1 115 77. TONI HAATAINEN Myyntipäällikkö H 72 208 Joensuu    
1 11 78. MATTI LESKINEN FM, eläkeläinen A 62 207 Joensuu    
1 33 79. HARRI LANKINEN Työhönvalmentaja B 93 206 Joensuu    
1 76 80. CARITA KORHONEN Opiskelija F 51 202 Joensuu    
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
1 70 81. MARKKU MAASILTA Näyttelijä FIA E 116 199 Joensuu    
1 88 82. ANNA-MARIA HÄMÄLÄINEN Hankeneuvoja G 74 198 Joensuu    
1 146 83. SUVI SEPPONEN Myyjä H 71 197 Joensuu    
1 49 84. TUOMAS TIMONEN Toiminnanjohtaja, hallintotieteiden maisteri B 88 196 Joensuu    
1 66 85. JARMO PIPPOLA Vahtimestari D 90 192 Joensuu    
1 9 86. JARNO LÄHTEENMÄKI Luonnontieteiden kandidaatti A 61 188 Joensuu    
1 35 87. RAUNO LASANEN Hankintapäällikkö B 77 188 Joensuu    
1 136 88. VEIJO MÄENPÄÄ Lehtori, työsuojeluvaltuutettu H 67 187 Joensuu    
1 83 89. HEIKKI SVENSK Apteekkari, eläkeläinen F 48 185 Joensuu    
1 108 90. TIMO REKO Kehittämispäällikkö G 73 184 Joensuu    
1 34 91. RIITTA LANKINEN Perhepäivähoitaja B 74 180 Joensuu    
1 143 92. SANNA PÖLÖNEN Hammaslääkäri H 64 178 Joensuu    
1 54 93. MARJA NENONEN Yliopistonlehtori C 61 175 Joensuu    
1 51 94. HELKA TUKIAINEN Myyjä B 70 173 Joensuu    
1 12 95. VISA REDSVEN FM A 34 173 Joensuu    
1 111 96. SEPPO TAHVANAINEN Yrittäjä, katsastusmies G 73 172 Joensuu    
1 72 97. AINO HENTTINEN Henkilöstöpalveluiden asiantuntija F 39 171 Joensuu    
1 129 98. KAISU  KUITTINEN Sosionomi, työhönvalmentaja H 62 170 Joensuu    
1 28 99. HENRI KIISKI Hankinta-asiantuntija B 68 166 Joensuu    
1 60 100. TEUVO KOLJONEN Kirvesmies, eläkeläinen D 54 165 Joensuu    
1 148 101. VILLE TIMONEN Luova johtaja H 62 163 Joensuu    
1 101 102. ASKO PUHAKKA Kehittämispäällikkö, HTM G 66 161 Joensuu    
1 39 103. RAIJA MAKKONEN Hammashoitaja B 66 160 Joensuu    
1 4 104. JOUNI MIKAEL HYÖKKI Kiinteistöhuoltomestari A 32 159 Joensuu    
1 74 105. ARJA KÄRNÄ-VÄLIMÄKI Sairaanhoitaja, lasten esh F 39 158 Joensuu    
1 128 106. SANNI KORHONEN Kirjanpitäjä H 56 156 Joensuu    
1 52 107. KATRI VEIKKOLAINEN Opiskelija B 65 154 Joensuu    
1 100 108. ANU MAARIT PESONEN Viestintävastaava G 64 152 Joensuu    
1 139 109. TIINA MARTTILA Maksuliikeneuvoja H 54 150 Joensuu    
1 36 110. JUHA LIHAVAINEN Linja-autonkuljettaja, pääluottamusmies B 61 149 Joensuu    
1 67 111. HILKKA PULKKINEN Eläkeläinen D 53 144 Joensuu    
1 40 112. KARI MARTIKAINEN Asentaja B 58 144 Joensuu    
1 125 113. VILLE KIVIHALME Markkinointisuunnittelija H 52 144 Joensuu    
1 97 114. EEVA KURKI Osastonhoitaja, eläkeläinen G 59 143 Joensuu    
1 44 115. TANJA PENNANEN Opiskelija  B 58 139 Joensuu    
1 114 116. MATTI ESKELINEN Yrittäjä, liikunnanohjaaja H 51 139 Joensuu    
1 94 117. PÄIVIKKI KARVINEN Lastenhoitaja  G 57 136 Joensuu    
1 17 118. PÄIVI AINASTO Toiminnanjohtaja B 56 135 Joensuu    
1 140 119. HANNU MARTTINEN Nuoriso ja vapaa-ajanohjaaja, eläkeläinen H 50 134 Joensuu    
1 58 120. ANSSI  TURUNEN Opiskelija C 57 131 Joensuu    
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
1 47 121. MARI SALMELA Sosionomi, kuvittaja B 55 131 Joensuu    
1 147 122. ILONA SUOJAMA Henkilökohtainen avustaja  H 48 129 Joensuu    
1 107 123. OXANA RASSOKHA Projektipäällikkö G 54 129 Joensuu    
1 68 124. PÄIVI  SILVENTOINEN Lehtori D 35 128 Joensuu    
1 27 125. JUHO KETTUNEN Opiskelija B 52 127 Joensuu    
1 135 126. NIINA MÄÄTTÄ Hammashoitaja, suuhygienisti H 45 125 Joensuu    
1 38 127. JANNE MAJASALMI FM B 30 123 Joensuu    
1 99 128. VILHO  PASANEN Toiminnanjohtaja G 52 123 Joensuu    
1 130 129. EEVA LIISA KUUSISTO Kirjastovirkailija H 38 121 Joensuu    
1 26 130. VILJO KÄRKKÄINEN Insinööri,eläkkeellä B 26 120 Joensuu    
1 92 131. LIISI JUVONEN Sosiologi G 49 117 Joensuu    
1 132 132. JARI LAURONEN TkT H 35 117 Joensuu    
1 43 133. KARI OIKARINEN Kiinteistönvälittäjä B 25 117 Joensuu    
1 61 134. JOHANNES KORTELAINEN Yrittäjä D 29 115 Joensuu    
1 30 135. OLLI  KOISTINEN Quality controller B 13 114 Joensuu    
1 124 136. JUHA-MATTI KINNUNEN Sekatyömies, opiskelija H 29 113 Joensuu    
1 106 137. MAURI RÄSÄNEN Yritysasiantuntija, agrologi G 45 112 Joensuu    
1 113 138. TEEMU ARPONEN Muovi-insinööri H 27 110 Joensuu    
1 109 139. JUHANI ROUVINEN Sosionomi, maaseututoimija G 38 107 Joensuu    
1 122 140. ERKKI JUMPPANEN Eläkeläinen, järjestelmäpäällikkö H 20 107 Joensuu    
1 55 141. SOLJA NISKANEN Psyk.sairaanhoitaja C 54 105 Joensuu    
1 118 142. ALF HULDEN Eläkeläinen H 14 104 Joensuu    
1 95 143. KYÖSTI KINNUNEN Tradenomi, työnjohtaja G 33 103 Joensuu    
1 121 144. RAISA JOLKKONEN Myyntineuvottelija H 11 101 Joensuu    
1 96 145. TUIJA KUIVALAINEN HTM G 29 99 Joensuu    
1 104 146. MAARIT RÄSÄNEN Lasten ja nuorten erityisohjaaja G 25 95 Joensuu    
1 103 147. RIIKKA RAHIKAINEN Agrologi G 21 92 Joensuu    
1 56 148. PIRKKO NUUTINEN Eläkeläinen, toimintaterapeutti, kuvataiteilija C 37 87 Joensuu    
2 216 1. SANNA LUOMALA Myyjä M 867 6515 Kitee valittu  
2 163 2. HANNU  EHRUKAINEN Työterveyshoitaja J 732 3386 Ilomantsi valittu  
2 223 3. MAIJA RIIKONEN Eläkeläinen   M 609 3258 Lieksa valittu  
2 214 4. PIRKKO LEHTINEN Myyjä M 600 2172 Lieksa valittu  
2 160 5. LEILA SIRVIÖ Fysioterapeutti, yrittäjä I 312 1725 Outokumpu valittu  
2 176 6. ELISA PIIPPONEN Myyjä, fysioterapeutti  J 499 1693 Outokumpu valittu  
2 225 7. ASTA RYYNÄNEN Terveyskeskuslääkäri M 409 1629 Lieksa valittu (hallintoneuvoston jäsen, estynyt)
2 196 8. JENNI TOPPI Talouspäällikkö L 242 1445 Kontiolahti valittu  
2 201 9. JORMA HUTTUNEN Luokanopettaja M 336 1303 Polvijärvi valittu  
2 166 10. ILKKA HYTTINEN Myyjä J 408 1129 Liperi valittu  
2 224 11. ANNE ROMPPANEN Laboratoriohoitaja, opiskelija M 305 1086 Kontiolahti valittu  
2 208 12. SEPPO  KIISKINEN Metsätalousinsinööri M 304 931 Lieksa valittu  
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
2 251 13. MARITA VILEN Myyjä  O 249 924 Tohmajärvi valittu  
2 159 14. MAIJA SILVENNOINEN Sosionomi I 274 863 Liperi valittu  
2 171 15. SANNA KOSONEN Kouluttaja, terveydenhoitaja J 256 847 Kitee valittu  
2 211 16. KIRSI KOPPINEN Luokanopettaja, KM M 300 814 Liperi valittu  
2 213 17. MARKKU LAITINEN Opettaja, eläkeläinen M 260 724 Outokumpu valittu  
2 191 18. TIINA  NESTERINEN Puutarhuri, erä- ja luonto-opas L 226 723 Kontiolahti valittu  
2 174 19. KIRSI NEVALAINEN Kiinteistösihteeri J 197 677 Lieksa valittu  
2 202 20. HARRI KAITURI Kanttori, eläkkeellä M 256 652 Polvijärvi varajäsen (Asta Ryynäsen tilalla)
2 221 21. RAIMO OKSMAN Maanviljelijä M 197 592 Kitee    
2 161 22. MERJA VAITTINEN Emäntä, lähihoitaja I 165 575 Rääkkylä    
2 185 23. BIRGITTA MUUKKONEN Toimistotyöntekijä K 142 572 Kitee    
2 175 24. KYÖSTI PARTANEN Metsänhoitaja, MMM J 162 564 Kitee    
2 232 25. TARJA TIMONEN Sairaanhoitaja, palvelusuunnittelija M 185 543 Kitee    
2 222 26. KARI PENNANEN Maaseutuyrittäjä M 170 501 Kitee    
2 167 27. PIRKKO HYVÄRINEN Maatilan emäntä, tapahtumatuottaja J 151 484 Liperi    
2 190 28. ILKKA LUKKARINEN Maaseutuyrittäjä L 151 482 Kontiolahti    
2 200 29. LIISA HILTUNEN Ins., kyläyhdistyksen pj. M 145 465 Outokumpu    
2 250 30. MARKETTA SAIRANEN Sairaanhoitaja, eläkeläinen O 118 462 Tohmajärvi    
2 226 31. AULIKKI SIHVONEN Sairaanhoitaja AMK, apulaisosastonhoitaja M 142 434 Kontiolahti    
2 155 32. SATU MELKKO Palveluesimies I 152 431 Liperi    
2 165 33. PETRA HOKKANEN Kosmetologi, jalkahoitajan at J 148 423 Liperi    
2 233 34. MARKO TURUNEN Sairaanhoitaja, suunnittelukoordinaattori M 129 407 Kontiolahti    
2 212 35. VESA KURONEN Keittiömestari M 125 383 Kontiolahti    
2 172 36. MARKUS LAPPALAINEN Maatalousyrittäjä J 135 376 Liperi    
2 236 37. TUULA JETSONEN Sairaanhoitaja  N 113 366 Liperi    
2 220 38. TEUVO NOUSIAINEN Eläkeläinen, kapteeni (evp) M 125 362 Rääkkylä    
2 193 39. ANNELI TUULIA PARKKONEN Sairaanhoitaja L 140 361 Kontiolahti    
2 151 40. MAURI HYTTINEN Eläkeläinen, yliluutnantti (evp) I 141 345 Ilomantsi    
2 209 41. JYRKI-PEKKO KINNUNEN Metsänhoitaja, kiinteistönvälittäjä M 113 343 Outokumpu    
2 170 42. TARJA KINNUNEN Myyntiassistentti J 109 339 Liperi    
2 227 43. ERKKO SOINTU Yliopistotutkija M 109 326 Polvijärvi    
2 217 44. RAILI MAKKONEN Maatilan emäntä, eläkkeellä M 96 310 Rääkkylä    
2 241 45. JUHA FORSBLOM Hortonomi, puutarhayrittäjä O 93 308 Tohmajärvi    
2 164 46. PENTTI HÄNNINEN Eläkeläinen, kelloseppä J 91 308 Ilomantsi    
2 231 47. MIKKO TIAINEN Junatyön esimies M 87 296 Kontiolahti    
2 187 48. REINO ASIKAINEN Aluemyyntipäällikkö KTS, eläkeläinen L 119 289 Kontiolahti    
2 154 49. PIA KORHONEN Perhepäivähoitaja I 128 288 Lieksa    
2 184 50. VILHO MIKKONEN Taksinkuljettaja K 130 286 Tohmajärvi    
2 218 51. PIRKKO MÖNTTI Palvelumyyjä, eläk. M 80 283 Kontiolahti    
2 169 52. SUSANNA KARVINEN-KYLLÖNEN Myyjä, kotiäiti J 86 282 Liperi    
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhde-luku Kotikunta Valinta  
2 198 53. PEKKA AHLHOLM Insinööri, yrittäjä M 69 271 Kontiolahti    
2 204 54. PIRITTA  KÄRKI Projektipäällikkö M 67 261 Liperi    
2 168 55. MARTTI KARVINEN Maatilamatkailuyrittäjä  J 75 260 Liperi    
2 205 56. JOHANNA KASURINEN Merkonomiopiskelija M 66 251 Rääkkylä    
2 150 57. TERHI PAULIINA ESKOLIN Sairaanhoitaja I 121 246 Rääkkylä    
2 179 58. ANTTI TOLVANEN Mv. J 73 242 Kitee    
2 206 59. MARJO KESKITALO Varatuomari, kauppat.kand. M 61 241 Kitee    
2 194 60. ANNA-LIISA RIIHIILÄ Eläkeläinen L 119 241 Kontiolahti    
2 199 61. JUKKA HEIKKINEN Maaseutuasiantuntija, agrologi (AMK) M 44 233 Liperi    
2 245 62. REINO LÖPPÖNEN Maaseutuyrittäjä O 83 231 Tohmajärvi    
2 180 63. KAISA VALLIUS Lähihoitaja J 63 226 Outokumpu    
2 207 64. BIRGITTA  KETTUNEN Talouspäällikkö M 42 225 Liperi    
2 230 65. MIKA TARNANEN Seurakuntamestari M 41 217 Kontiolahti    
2 157 66. JONNA SAARINEN Sosionomi, diakoni I 105 216 Kontiolahti    
2 173 67. PÄIVI LEPPÄNEN Apulaisosastonhoitaja  J 61 212 Liperi    
2 215 68. KLAUS LUNDHOLM Eläkeläinen M 36 210 Kitee    
2 188 69. MIKKO JUVONEN Yrittäjä, yritysvalmentaja L 113 206 Kontiolahti    
2 210 70. PETTERI KINNUNEN Jalokiviseppä, designer M 31 204 Liperi    
2 162 71. RISTO AIKONEN Yliopistonlehtori, tietokirjailija J 59 199 Liperi    
2 234 72. HEIMO UJALA Kuljetusliikeyrittäjä eläkkeellä M 31 197 Kontiolahti    
2 158 73. MARKO SALLINEN Insinööri I 105 192 Liperi    
2 228 74. KATI  SUOMALAINEN Opiskelija M 27 192 Kontiolahti    
2 186 75. HEIMO TORNI Eläkeläinen, yrittäjä  K 97 191 Kitee    
2 178 76. OTTO SILVENNOINEN Yrittäjä J 51 188 Liperi    
2 219 77. LENITA MUSTONEN Toimistopäällikkö M 26 186 Liperi    
2 247 78. PASI PARVIAINEN Asennusvalvoja O 79 185 Tohmajärvi    
2 235 79. ANNU ALAVA Osastoapulainen N 83 183 Liperi    
2 229 80. MARTTI TAHVANAINEN Eläkeläinen, runoilija M 25 181 Tohmajärvi    
2 189 81. MIKA KUUSELA MMM, agronomi L 109 181 Kontiolahti    
2 177 82. ANSSI-PEKKA PIRHONEN CNC-koneistaja J 30 178 Tohmajärvi    
2 156 83. ANNA PARTANEN Päiväkodinjohtaja, eläkeläinen I 91 173 Outokumpu    
2 197 84. SUSANNA TURUNEN Tarjoilija L 83 161 Kontiolahti    
2 152 85. ANNA-KATARIINA JÄÄSKELÄINEN Lähihoitaja I 76 157 Lieksa    
2 244 86. TEUVO KARJALAINEN Eläkeläinen, ylivartija (evp) O 62 154 Tohmajärvi    
2 195 87. SATU SEPPÄLÄINEN Tietosuojavastaava, viittomakielen tulkki L 74 145 Kontiolahti    
2 153 88. ELINA KOKKO Sosionomiopiskelija (varhaiskasvatus) I 55 144 Tohmajärvi    
2 183 89. SIRKKA-LIISA MIKKONEN Eläkeläinen K 83 143 Kitee    
2 248 90. MATTI PERÄLÄ Teologian tohtori O 60 132 Tohmajärvi    
2 192 91. TOINI NUUTINEN Ruokapalvelutyöntekijä L 69 131 Kontiolahti    
2 240 92. KEIJO  RUMMUKAINEN Yrittäjä N 80 122 Liperi    
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
2 243 93. HANNU HÄMÄLÄINEN Maatalouslomittaja O 54 116 Tohmajärvi    
2 182 94. JARMO HUKKA Vaihdetyöntekijä K 63 114 Kitee    
2 249 95. PENTTI PÖYHÖNEN Eläkeläinen, metsämekaanikko O 45 103 Tohmajärvi    
2 181 96. MARTTI HAARANEN Putkiasentaja, eläkeläinen K 57 95 Tohmajärvi    
2 242 97. JUKKA HAARANEN Eläkeläinen, mv. O 43 92 Tohmajärvi    
2 238 98. ESKO KARKKONEN Erityisluokanopettaja N 55 92 Liperi    
2 246 99. HELENA PAKARINEN Poliittinen sihteeri, VTM O 38 84 Tohmajärvi    
2 239 100. TEEMU  KURKI Koneenhoitaja N 20 73 Liperi    
2 237 101. TAPIO JOLKKONEN Eläkeläinen N 15 61 Liperi    
3 279 1. HANNU PÄÄKKÖNEN Yrittäjä, kunnallisneuvos Q 294 1734 Nurmes valittu  
3 261 2. JENNI LEPPÄNEN Puutarhuri P 184 1401 Juuka valittu  
3 290 3. MIIA MÄÄTTÄ Apulaismarketpäällikkö R 264 1077 Nurmes valittu  
3 272 4. PÄIVI KÄRNÄ Apulaispäällikkö Q 240 867 Nurmes valittu  
3 256 5. SARI KALLINEN Lehtori  P 148 701 Juuka valittu  
3 277 6. HENRY MÄÄTTÄ Yrittäjä, talonrakentaja Q 152 578 Nurmes valittu  
3 293 7. MARIANNE TUULIKKI ROSSINEN Sairaanhoitaja R 259 539 Rautavaara valittu  
3 263 8. ANNA-LIISA NYKYRI Yrittäjä P 144 467 Juuka valittu  
3 275 9. ESA KORTELAINEN Yrittäjä Q 126 434 Nurmes valittu  
3 294 10. ARTO SIIRA Ensihoitaja, sairaanhoitaja R 173 359 Nurmes valittu  
3 255 11. JARI HYYKKY Yrittäjä, datanomi P 139 350 Juuka    
3 271 12. EMMA KÄRKKÄINEN Työnjohtaja, metsätalousinsinööri Q 124 347 Nurmes    
3 269 13. TARJA LIISA HAKKARAINEN Maanviljelijä Q 116 289 Nurmes    
3 264 14. MATTI PEURA Maatalousyrittäjä P 130 280 Juuka    
3 287 15. JUKKA HAKKARAINEN Maanviljelijä R 145 269 Nurmes    
3 270 16. PAAVO HAVERINEN Toimitusjohtaja Q 92 248 Nurmes    
3 267 17. OUTI TURUNEN Maanviljelijä P 105 234 Juuka    
3 285 18. ESKO SAATSI Maaseutujohtaja Q 79 217 Nurmes    
3 291 19. SALLA OVASKAINEN Toimistosihteeri R 67 215 Nurmes    
3 265 20. MERJA RYYNÄNEN Lehtori, liiketoiminta-ala P 96 200 Juuka    
3 268 21. MATTI ALATALO Eläkeläinen, toimitusjohtaja Q 71 193 Nurmes    
3 288 22. JORMA  KORHONEN Lehtori, eläkeläinen R 47 180 Nurmes    
3 253 23. MERJA HEIKKINEN Kassamyyjä P 95 175 Rautavaara    
3 284 24. MARKO RUOKOLAINEN Yrittäjä Q 70 173 Nurmes    
3 281 25. HELI PIEVILÄINEN Eläkeläinen Q 48 158 Nurmes    
3 266 26. SEPPO TANSKANEN Liikuntapaikkojen hoitaja P 85 156 Juuka    
3 289 27. JUHO LUOSTARINEN Yritysasiantuntija R 37 154 Nurmes    
3 278 28. HANNU MARTIKAINEN Eläkeläinen, levyseppähitsaaja Q 46 145 Nurmes    
3 254 29. JUSSI HERMAJA Projektityöntekijä, kaupunginvaltuutettu P 62 140 Nurmes    
3 296 30. JARMO TURPEINEN Maanviljelijä R 36 135 Nurmes    
3 286 31. ANTTI SMURA Prosessinhoitaja Q 46 133 Nurmes    
Vaalialue Ehdokas-numero   Etunimi Sukunimi Ammattinimike Lista Äänet Suhdeluku Kotikunta Valinta  
3 252 32. MERJA HANHINEN Eläkeläinen, asiantuntija P 48 127 Rautavaara    
3 274 33. TIMO KOMULAINEN Eläkeläinen, maanviljelysneuvos Q 43 124 Nurmes    
3 292 34. LAURA  PEKKALA Varhaiskasvatuksen opettaja R 34 120 Nurmes    
3 257 35. RAIJA KARPPINEN Merkonomi, lähihoitaja  P 47 117 Rautavaara    
3 280 36. TIMO PELKONEN Kiinteistönhoidon esimies Q 43 116 Nurmes    
3 273 37. ESKO KOMULAINEN Sähköasentaja, eläkkeellä Q 42 108 Nurmes    
3 262 38. REETTA EMILIA NENONEN IT-tradenomi, yrittäjä P 45 108 Juuka    
3 295 39. TOIVO TOLVANEN Maatilayrittäjä R 15 108 Nurmes    
3 283 40. ANTTI ROMPPANEN Matemaattisten aineiden lehtori, maanviljelijä Q 37 102 Nurmes    
3 259 41. HANNA KOIVUSELKÄ Toimistosihteeri P 40 100 Juuka    
3 276 42. SATU LUKKARINEN Toiminnanjohtaja Q 36 96 Nurmes    
3 258 43. JUHANI KAUKOSUO Insinööri P 33 93 Juuka    
3 282 44. TENHO RAUTIAINEN Maanviljelysteknikko, maatalouslomittaja Q 29 91 Nurmes    


Kaikki äänestäneet palkitaan

Kaikki äänensä antaneet saavat postitse lahjakortin, jolla voi lunastaa jonkin seuraavista: paketti Kulta Katriina kahvia, 2x1,5 l Coca-Colaa, pullakahvit PKO:n ABC-liikennemyymälässä tai 2 kpl S-ryhmän isoja kestokasseja. Poikkeustilanteen vuoksi palkitsemispostikorttien lähettäminen on jouduttu siirtämään myöhempään ajankohtaan. Postitamme kortit äänestäjillemme heti, kun tilanne sen sallii.