HOK-Elannon edustajiston vaalien ehdokasasettelu 13.1.-7.2.2020

Onko sinulla #kaupunkitoive? Tule rakentamaan tulevaisuuden kaupunkia!

Joitakin aikoja sitten esimerkiksi 24/7-aukiolot, punalapputuotteet, Omat ostot -palvelu, Alepa-fillarit ja Ässäkentät olivat vain toiveita joidenkin kaupunkilaisten mielissä. Nyt ne ovat osa arkeamme. Edustajiston jäsenenä pääset edistämään uusia #kaupunkitoiveita. HOK-Elanto on monella tavalla asiakasomistajiensa arjessa mukana. Osuuskauppa on jäsentensä omistama yritys, jonka päätöksentekoon jäsenet voivat ottaa monella tapaa osaa. Jäseniä edustaa edustajisto, joka valitaan vaaleilla osuuskaupan asiakasomistajista joka neljäs vuosi. 

> Jätä kaupunkitoive tästä!

Edustajisto toimii äänitorvena osuuskaupan johdon suuntaan ja huolehtii siitä, että osuuskaupan palveluita ja etuja kehitetään omistajien toiveita kuunnellen. Kuluvalla kaudella edustajisto on keskustellut muun muassa tuotteiden pakkaamisen vähentämisestä, kotimaisten lähituottajien vihannesten ja kasvisten hankinnasta, muovipussien käytön tehostamisesta palautusjärjestelmän avulla, luomutuotteiden lisäämisestä ravintoloiden tarjontaan, asiakasviestinnästä ja -palautteista myymälöissä, ruokahävikin vähentämisestä ja sosiaalisesta työllistämisestä.

Oletko täysi-ikäinen HOK-Elannon jäsen? Asetu ehdolle kevään Osuuskauppavaaleissa ja vaikuta.

Ehdokkaaksi voi ryhtyä jokainen viimeistään 31.12.2019  HOK-Elannon  jäseneksi hyväksytty, täyden sadan euron (100 €) osuusmaksun maksanut jäsen, joka vaalin alkaessa 26.3.2020 on täyttänyt 18 vuotta. 

Ehdokasasettelu tapahtuu sähköisesti ehdokasasettelupalvelussa 13.1.2020 alkaen. Asiamies perustaa ehdokaslistan vaalijärjestelmään ja asiamiehen kutsumat ehdokkaat tallentavat itse tietonsa järjestelmään. Listalla on oltava vähintään kaksi ehdokasta, asiamies, vara-asiamies ja allekirjoittaja.  Asiamies, vara-asiamies ja allekirjoittaja eivät voi asettua ehdokkaiksi. Asiamiehen, vara-asiamiehen ja allekirjoittajan on vahvistettava valmis ehdokaslista perustetuksi 7.2.2020 klo 16.00 mennessä, jolloin järjestelmä sulkeutuu.

Tästä ehdokasasettelupalveluun


Haluan olla asiamies >


Haluan olla ehdokas >

 

Ehdokasasettelun ohje>
Sähköisen ehdokasasettelupalvelun ohjeet>
Edustajistovaalin tietosuojaseloste>

Oheiset asiamiehet ovat antaneet luvan julkaista yhteystietonsa HOK-Elannon vaalisivuilla, jotta potentiaaliset ehdokkaat voivat olla heihin yhteydessä ja ilmoittaa halukkuudesta liittyä heidän ehdokaslistalleen.

Asiamiehet - HOK-Elannon ehdokasasettelu
Ehdokaslistan nimi Asiamiehen nimi Sähköpostiosoite Puhelinnumero
Kokoomus - Helsinki Sanna Hämäläinen sanna.hamalainen@kokoomus.fi +358405123953
Kommunistit ja demokraatit Anne Semi anne.semi@kolumbus.fi +358409627504
Svenska folkpartiet - Suomen ruotsalainen kansanpuolue Anna Strömberg anna.stromberg@sfp.fi +358505554607
Sosialidemokraatit - Helsinki Carola Grönlund carola.gronlund@sdp.fi +358443061294
Uudenmaan Perussuomalaiset Teemu Kumpulainen tt.kumpulainen@gmail.com +358503001597
Asiakasomistajan Asialla Tarja Eerola asiakasomistajanasialla@gmail.com +358442987223
Kokoomus - Uusimaa Janne Pesonen janne.pesonen@kokoomus.fi +358408372170
Kristillisdemokraatit - lähipalveluja kotimaisin tuottein Mikko Rekimies mikko.rekimies@kd.fi +358445525030
Eläinoikeuspuolue Tiina Ollila tiina.ollila@eop.fi +358456758858
Sosialidemokraatit muu Uusimaa Lea Väänänen lea.vaananen@sdp.fi +358458763997
Keskusta Ari Maskonen ari.maskonen@keskusta.fi +358458546406
Helsingin Vasemmistoliitto Sini Niva sinikatariina.niva@gmail.com +358405848054
Vihreät - Helsinki Jesse Kareinen jesse.kareinen@vihreatnuoret.fi +358440679800
Sosialidemokraatit - Espoo Kirsi Nyqvist kirsi.nyqvist@espoondemarit.fi +358453555313
Uudenmaan Vasemmistoliitto Anu Kostiainen anu.kostiainen@gmail.com +358407010695

Lista päivitetty 22.1.2020.

Näin äänestät vaaleissa 26.3.-6.4.2020

HOK-Elannon edustajisto valitaan suhteellisella vaalitavalla. Kaikki ehdokkaat ovat jollain ehdokaslistalla. Ääni annetaan ehdokkaalle, mutta läpipääsyyn vaikuttaa sekä ehdokkaan itse saamat äänet että koko ehdokaslistan äänimäärä.

Kevään 2020 vaaleissa voit äänestää joko sähköisesti tai postitse. Äänestysaika on 26.3.-6.4.2020. Äänestyslipuke ja äänestysohjeet postitetaan HOK-Elannon äänioikeutetuille jäsenille viikon 13 aikana. Äänioikeus on jokaisella ennen vaalivuotta 15 vuotta täyttäneellä jäsenellä. Jäsenyyden tulee olla alkanut viimeistään 31.12.2019. 

Lisätietoja tästä>
Vaalijärjestys Valordning>

Edustajisto vv. 2016-2020 

HOK-Elannon nykyisen edustajiston jäsenistä 32 on naisia, 28 miehiä. Katso edustajiston kokoonpano>

HOK-Elannon edustajiston vaaleissa vuonna 2016 äänesti kaikkiaan 153 495 asiakasomistajaa. Äänestysaktiivisuus oli 26,0 prosenttia. Netin kautta äänesti kaikkiaan 71 086 jäsentä eli 46,3 prosenttia äänestäneistä. Arvoimme äänestäjien kesken kolmelle voittajalle vuoden ostokset á 12 000 euroa.  Arvoimme lisäksi 50 kappaletta 100 euron ravintolalahjakortteja.

Vaalien 2016 tulokset:

Kaikki ehdokkaat lopullisen vertailuluvun mukaisessa järjestyksessä
Kaikki ehdokkaat ehdokaslistoittain
Tulokset ehdokaslistoittain ja vaaliliitoittain