Arinan edustajisto kaudella 2018-2022

Jäsenalue 1: Oulu, Ii, Muhos, Utajärvi ja Vaala

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Asikainen Kyösti rakennusinsinööri Oulu kyosti.asikainen@efora.fi, 0405113656
Enojärvi Annemari tekstiilityöntekijä Oulu (Kello) annemari.enojarvi@ouka.fi, 0400267446
Harju Janika päiväkodin johtaja Oulu (Kiviniemi) janika.harju.sso@gmail.com, 0503058500
Heikkinen Janne YTK, kansanedustaja Oulu  janne.heikkinen@eduskunta.fi
Hekkala Rauno varastoesimies Oulu (Oulunsalo) rauno.hekkala@outlook.com, 0408622965
Hyvälä Ari myyjä Oulu ari.hyvala@gmail.com, 0405763512
Hämeenniemi Raimo asiakkuuspäällikkö Oulu raimo.hameenniemi@ouka.fi, 0500682680
Kaartinen Mirja järjestösihteeri Oulu mirja.kaartinen@gmail.com
Kainua Pekka TM, toimistopäällikkö Oulu (Ylikiiminki) pekka@kainua.fi
Kaleva Oili suuhygienisti, hammashoitaja Ii oili.kaleva@ii.fi, 0405068480
Keränen Tiia kotiäiti Muhos  keranentii9@gmail.com
Kuukasjärvi Pentti eläkeläinen Oulu kuukasj@pp.inet.fi, 0405129710
Käsmä Hanna markkinointivastaava, KTM Oulu hanna.kasma@sok.fi, 0405677584
Lehtovaara Minna KM, apulaisjohtaja Oulu minna.lehtovaara@ouka.fi, 0503559351
Lokka Junes toimittaja Oulu junes.lokka@ouka.fi, 0400555529
Lämsä Kalevi osastonhoitaja, eläkeläinen Oulu kalevi.lamsa@gmail.com, 040 541 4018
Myllyniemi Kari poliisimestari, h.c., ex-kansanedustaja Oulu kari.myllyniemi@ouka.fi, 0505014890
Mähönen Jouni yrittäjä Ii  
Näppä Anneli varapääluottamusmies, sairaanhoitaja  Oulu (Kiiminki) anneli.nappa@pp2.inet.fi
Plaketti Anu sairaanhoitaja Muhos anu.plaketti@gmail.com
Pylväs Marja-Liisa erikoissairaanhoitaja Oulu marski05@gmail.com, 0400297396
Riepula Anne kirjastosihteeri Ii (Kuivaniemi) anne.riepula@pp.inet.fi, 0400700681
Roivainen Jouko ylikonstaapeli, eläkkeellä Vaala jouko.roivainen1@luukku.com, 0505915131
Ruokamo Teija vientiasiantuntija, yrittäjä Oulu (Oulunsalo) teija.ruokamo@gmail.com, 0505319191
Sala Sannamari projektikoordinaattori Oulu (Haukipudas) sannamarisala@hotmail.com, 
Sallinen Reijo eversti evp. Oulu reijo.i.sallinen@gmail.com, 0405543912
Sirviö Pirjo erikoissairaanhoitaja Oulu pirjo.sirvio@ouka.fi
Spets Jari maatalousyrittäjä Utajärvi jari.spets@mail.suomi.net
Tikkanen Tarja terveydenhoitaja Oulu (Oulunsalo) tarja.tikkanen365@gmail.com
Viitasaari Maria musiikkiluokanopettaja Oulu musiikkiluokanopettaja@gmail.com
Vähäkangas Juha seurakuntapastori Oulu juha.vahakangas@evl.fi
Väänänen Veijo eläkeläinen Oulu (Ylikiiminki) veijo.vaananen@ouka.fi, 0400584677

Jäsenalue 2: Pyhäjoki, Pyhäntä, Raahe, Siikajoki ja Siikalatva

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Hänninen Katja myyjä, kansanedustaja Raahe (Piehinki) katja.hanninen@eduskunta.fi, 0505123325
Karppinen Aimo suojelumies Raahe (Arkkukari) aimo.karppinen@luukku.com, 0504041899
Mattila Hanna-Leena historian lehtori Raahe (Mattilanperä) hanna-leena.mattila@raahe.fi, 0405885534
Parkkila Pasi valimotyöntekijä Raahe (Vihanti) p.parkkila@omanetti.fi, 0400680012
Peltoniemi Olli tuotannonsuunnitteluinsinööri Pyhäjoki olli.peltoniemi@gmail.com, 
0408443225

Jäsenalue 3: Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki ja Tyrnävä

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Huusko Ritva psykoterapeutti Tyrnävä ritvahhuusko@gmail.com, 050 305 8735
Janatuinen Sari perhepäivähoitaja Kempele janatuisensari@gmail.com, 0405495081
Junttila Oili erikoislääkäri, emäntä Liminka (Ala-Temmes) oili.junttila@liminka.fi, 
Sankilampi Pertti kunnallisneuvos Kempele pertti.sankilampi@mail.suomi.net, 0405408637
Siira Anni-Maija kansanedustajan avustaja Kempele annimaijasiira@hotmail.com, 0445520023

Jäsenalue 4: Enontekiö, Kemi, Keminmaa, Kolari, Muonio, Pello, Simo, Tervola, Tornio ja Ylitornio

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Alapuranen Juha toimitusjohtaja Ylitornio juha@ybt.fi, 0400696695
Hiltula Mari sairaanhoitaja Kemi mari.h.hiltula@gmail.com,
Hyöppinen Sauli toiminnanjohtaja Tornio sauli.hyoppinen@gmail.com, 0400809740
Jestilä Teija diakoni Kemi teija.jestila@kemi.fi, 0406318183
Lummi Raija lehtori Tornio raija.lummi@lapinamk.fi, 0405200714
Pellikka Vesa opettaja Kolari vesa@pellikka.org, 
Tarkka Minna apulaisosastonhoitaja Tornio minna.tarkka@gmail.com, 0400768970
Törmänen Lea myyjä Kemi lealellukka@gmail.com, 
Uusitalo Tarmo metsäneuvoja Pello uusitalotarmo@gmail.com, 0405209594
Vaajoensuu Matti maaseutuyrittäjä Tervola (Loue) matti.vaajoensuu@neuvos.com, 0400161619

Jäsenalue 5: Pudasjärvi, Ranua ja Rovaniemi

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Harjuautti Jaana myyntialuevastaava Rovaniemi (Saarenkylä) jaana.harjuautti@gmail.com
Hiltunen Seija sosiaalityöntekijä Rovaniemi seijahiltusenposti@gmail.com, 0456102550
Impiö Ari myyntipäällikkö Ranua ari.impio@gmail.com, 0503429208
Koivula Marko toiminnanjohtaja Pudasjärvi marko.koivula@pudasjarvi.fi, 0400771118
Liikkanen Antti erikoislääkäri Rovaniemi antti.liikkanen1@live.com, 0400692548
Lindroos Mikko oikeustieteen maisteri, tutkija Rovaniemi mikko.j.lindroos@gmail.com, 040 541 3119
Mällinen Maria-Riitta järjestöneuvoja Rovaniemi mariariitta.mallinen@gmail.com
Piri Jouni hankintapäällikkö Pudasjärvi jouni.piri@oulunkaari.com, 0400380104
Pöykkö Matti maanviljelijä Rovaniemi (Vikajärvi) mattipoykko@luukku.com, 0505858908
Stålnacke Mirja toiminnanjohtaja Rovaniemi mirja49@gmail.com, 0405344485

Jäsenalue 6: Inari, Kittilä, Sodankylä ja Utsjoki

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Granroth Aaro metsätilayrittäjä Kittilä (Kelontekemä) aaro.granroth@gmail.com
Kaikkonen Pertti eläkeläinen Kittilä pertti.kaikkonen54@gmail.com, 0405807481
Kivioja Eila eläkeläinen Sodankylä (Orakylä) eila.kivioja@gmail.com, 0407582375

Arinan vuoden 2018 edustajiston vaaleissa oli 162 726 äänioikeutettua. Äänioikeutta käytti 43 596 asiakasomistajaa. Äänestysprosentti oli 26,8 %.

Edustajiston kokousten pöytäkirjat:

Edustajiston kokouksen pöytäkirja, syksy 2019

Edustajiston kokouksen pöytäkirja, kevät 2019