Arinan edustajisto kaudella 2018-2022

Jäsenalue 1: Oulu, Ii, Muhos, Utajärvi ja Vaala

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Kyösti Asikainen Rakennusinsinööri Oulu kyosti.asikainen@efora.fi, 0405113656
Annemari Enojärvi Avustaja Oulu (Kello) annemari.enojarvi@ouka.fi, 0400267446
Janika Harju Päiväkodin johtaja Oulu (Kiviniemi) janika.harju.sso@gmail.com, 0503058500
Rauno Hekkala Varastoesimies Oulu (Oulunsalo) rauno.hekkala@outlook.com, 0408622965
Tarja Tikkanen Terveydenhoitaja Oulu (Oulunsalo) tarja.tikkanen@kotiportti.fi
Ari Hyvälä Myyjä Oulu ari.hyvala@gmail.com, 0405763512
Raimo Hämeenniemi Asiakkuuspäällikkö Oulu raimo.hameenniemi@ouka.fi, 0500682680
Virpi Jääskö Talousasiantuntija Oulu (Oulunsalo) virpi.jaasko@gmail.com, 0505740856
Pekka Kainua TM, toimistopäällikkö Oulu (Ylikiiminki) pekka@kainua.fi
Oili Kaleva Suuhygienisti, hammashoitaja Ii oili.kaleva@ii.fi, 0405068480
Marja-Leena Kemppainen Kunnallisneuvos, ThAMK, työnohjaaja STOry Oulu kempmarlee@gmail.com, 0442604290
Tiia Keränen Kotiäiti Muhos  keranentii9@gmail.com
Pentti Kuukasjärvi Eläkeläinen Oulu kuukasj@pp.inet.fi, 0405129710
Hanna Käsmä Markkinointivastaava, KTM Oulu hanna.kasma@sok.fi, 0405677584
Minna Lehtovaara KM, apulaisjohtaja Oulu minna.lehtovaara@ouka.fi, 0503559351
Junes Lokka Toimittaja Oulu junes.lokka@ouka.fi, 0400555529
Kari Myllyniemi Poliisimestari, h.c., ex-kansanedustaja Oulu kari.myllyniemi@ouka.fi, 0505014890
Aarne Mäkelä Rehtori, kasvatustieteen tohtori Oulu aarne.makela71@gmail.com, 0406727309
Anneli Näppä Varapääluottamusmies, sairaanhoitaja  Oulu (Kiiminki) anneli.nappa@pp2.inet.fi
Anu Plaketti Sairaanhoitaja Muhos anu.plaketti@gmail.com
Marja-Liisa Pylväs Erikoissairaanhoitaja Oulu marski05@gmail.com, 0400297396
Anne Riepula Kirjastosihteeri Ii (Kuivaniemi) anne.riepula@pp.inet.fi, 0400700681
Jouko Roivainen Ylikonstaapeli, eläkkeellä Vaala jouko.roivainen1@luukku.com, 0505915131
Teija Ruokamo Vientiasiantuntija, yrittäjä Oulu (Oulunsalo) teija.ruokamo@gmail.com, 0505319191
Sannamari Sala Projektikoordinaattori Oulu (Haukipudas) sannamarisala@hotmail.com, 
Reijo Sallinen Eversti evp. Oulu reijo.i.sallinen@gmail.com, 0405543912
Mirja Kaartinen Järjestösihteeri Oulu mirja.kaartinen@gmail.com
Jari Spets Maatalousyrittäjä Utajärvi jari.spets@mail.suomi.net
Sebastian Tynkkynen Kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja Oulu sebastian.tynkkynen@gmail.com, 0404172745
Maria Viitasaari Musiikkiluokanopettaja Oulu musiikkiluokanopettaja@gmail.com
Juha Vähäkangas Seurakuntapastori Oulu juha.vahakangas@evl.fi
Veijo Väänänen Eläkeläinen Oulu (Ylikiiminki) veijo.vaananen@ouka.fi, 0400584677

Jäsenalue 2: Pyhäjoki, Pyhäntä, Raahe, Siikajoki ja Siikalatva

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Katja Hänninen Myyjä, kansanedustaja Raahe (Piehinki) katja.hanninen@eduskunta.fi, 0505123325
Aimo Karppinen Suojelumies Raahe (Arkkukari) aimo.karppinen@luukku.com, 0504041899
Hanna-Leena Mattila Historian lehtori Raahe (Mattilanperä) hanna-leena.mattila@raahe.fi, 0405885534
Liisa Ojantakanen Maatalousyrittäjä, agrologi AMK Siikalatva (Rantsila) liisaojantakanen@gmail.com, 0503079824
Pasi Parkkila Valimotyöntekijä Raahe (Vihanti) p.parkkila@omanetti.fi, 0400680012

Jäsenalue 3: Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki ja Tyrnävä

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Sari Janatuinen Perhepäivähoitaja Kempele janatuisensari@gmail.com, 0405495081
Oili Junttila Erikoislääkäri, emäntä Liminka (Ala-Temmes) oili.junttila@liminka.fi, 
Markku Maaranto KM, luokanopettaja, aikuiskoulutus Liminka (Tupos) markku.maaranto@gmail.com, 
Pertti Sankilampi Kunnallisneuvos Kempele pertti.sankilampi@mail.suomi.net, 0405408637
Anni-Maija Siira Kansanedustajan avustaja Kempele annimaijasiira@hotmail.com, 0445520023

Jäsenalue 4: Enontekiö, Kemi, Keminmaa, Kolari, Muonio, Pello, Simo, Tervola, Tornio ja Ylitornio

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Juha Alapuranen Toimitusjohtaja Ylitornio juha@ybt.fi, 0400696695
Mari Hiltula Sairaanhoitaja Kemi mari.h.hiltula@gmail.com,
Sauli Hyöppinen Toiminnanjohtaja Tornio sauli.hyoppinen@gmail.com, 0400809740
Teija Jestilä Diakoni Kemi teija.jestila@kemi.fi, 0406318183
Raija Lummi Lehtori Tornio raija.lummi@lapinamk.fi, 0405200714
Vesa Pellikka Opettaja Kolari vesa@pellikka.org, 
Minna Tarkka Apulaisosastonhoitaja Tornio minna.tarkka@gmail.com, 0400768970
Lea Törmänen Myyjä Kemi lealellukka@gmail.com, 
Tarmo Uusitalo Metsäneuvoja Pello uusitalotarmo@gmail.com, 0405209594
Matti Vaajoensuu Maaseutuyrittäjä Tervola (Loue) matti.vaajoensuu@neuvos.com, 0400161619

Jäsenalue 5: Pudasjärvi, Ranua ja Rovaniemi

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Piia Hanni Myyjä, yrittäjä Rovaniemi piia.hanni@sok.fi, 0405217789
Jaana Harjuautti Myyntialuevastaava Rovaniemi (Saarenkylä) jaana.harjuautti@gmail.com, 
Seija Hiltunen Sosiaalityöntekijä Rovaniemi seijahiltusenposti@gmail.com, 0456102550
Ari Impiö Myyntipäällikkö Ranua ari.impio@gmail.com, 0503429208
Marko Koivula Toiminnanjohtaja Pudasjärvi marko.koivula@pudasjarvi.fi, 0400771118
Antti Liikkanen Erikoislääkäri Rovaniemi antti.liikkanen1@live.com, 0400692548
Maria-Riitta Mällinen Järjestöneuvoja Rovaniemi mariariitta.mallinen@gmail.com
Jouni Piri Hankintapäällikkö Pudasjärvi jouni.piri@oulunkaari.com, 0400380104
Matti Pöykkö Maanviljelijä Rovaniemi (Vikajärvi) mattipoykko@luukku.com, 0505858908
Mirja Stålnacke Toiminnanjohtaja Rovaniemi mirja49@gmail.com, 0405344485

Jäsenalue 6: Inari, Kittilä, Sodankylä ja Utsjoki

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Pertti Kaikkonen Eläkeläinen Kittilä pertti.kaikkonen54@gmail.com, 0405807481
Eila Kivioja Eläkeläinen Sodankylä (Orakylä) eila.kivioja@gmail.com, 0407582375
Aaro Granroth Metsätilayrittäjä Kittilä (Kelontekemä) aaro.granroth@gmail.com

Arinan vuoden 2018 edustajiston vaaleissa oli 162 726 äänioikeutettua. Äänioikeutta käytti 43 596 asiakasomistajaa. Äänestysprosentti oli 26,8 %.