Arinan edustajisto kaudella 2018-2022

Jäsenalue 1: Oulu, Ii, Muhos, Utajärvi ja Vaala

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Asikainen Kyösti Rakennusinsinööri Oulu kyosti.asikainen@efora.fi, 0405113656
Enojärvi Annemari Tekstiilityöntekijä Oulu (Kello) annemari.enojarvi@ouka.fi, 0400267446
Harju Janika Päiväkodin johtaja Oulu (Kiviniemi) janika.harju.sso@gmail.com, 0503058500
Hekkala Rauno Varastoesimies Oulu (Oulunsalo) rauno.hekkala@outlook.com, 0408622965
Hyvälä Ari Myyjä Oulu ari.hyvala@gmail.com, 0405763512
Hämeenniemi Raimo Asiakkuuspäällikkö Oulu raimo.hameenniemi@ouka.fi, 0500682680
Kaartinen Mirja Järjestösihteeri Oulu mirja.kaartinen@gmail.com
Kainua Pekka TM, toimistopäällikkö Oulu (Ylikiiminki) pekka@kainua.fi
Kaleva Oili Suuhygienisti, hammashoitaja Ii oili.kaleva@ii.fi, 0405068480
Keränen Tiia Kotiäiti Muhos  keranentii9@gmail.com
Kuukasjärvi Pentti Eläkeläinen Oulu kuukasj@pp.inet.fi, 0405129710
Käsmä Hanna Markkinointivastaava, KTM Oulu hanna.kasma@sok.fi, 0405677584
Lehtovaara Minna KM, apulaisjohtaja Oulu minna.lehtovaara@ouka.fi, 0503559351
Lokka Junes Toimittaja Oulu junes.lokka@ouka.fi, 0400555529
Lämsä Kalevi Osastonhoitaja, eläkeläinen Oulu kalevi.lamsa@gmail.com, 040 541 4018
Myllyniemi Kari Poliisimestari, h.c., ex-kansanedustaja Oulu kari.myllyniemi@ouka.fi, 0505014890
Mäkelä Aarne Rehtori, kasvatustieteen tohtori Oulu aarne.makela71@gmail.com, 0406727309
Näppä Anneli Varapääluottamusmies, sairaanhoitaja  Oulu (Kiiminki) anneli.nappa@pp2.inet.fi
Plaketti Anu Sairaanhoitaja Muhos anu.plaketti@gmail.com
Pylväs Marja-Liisa Erikoissairaanhoitaja Oulu marski05@gmail.com, 0400297396
Riepula Anne Kirjastosihteeri Ii (Kuivaniemi) anne.riepula@pp.inet.fi, 0400700681
Roivainen Jouko Ylikonstaapeli, eläkkeellä Vaala jouko.roivainen1@luukku.com, 0505915131
Ruokamo Teija Vientiasiantuntija, yrittäjä Oulu (Oulunsalo) teija.ruokamo@gmail.com, 0505319191
Sala Sannamari Projektikoordinaattori Oulu (Haukipudas) sannamarisala@hotmail.com, 
Sallinen Reijo Eversti evp. Oulu reijo.i.sallinen@gmail.com, 0405543912
Sirviö Pirjo erikoissairaanhoitaja Oulu pirjo.sirvio@ouka.fi
Spets Jari Maatalousyrittäjä Utajärvi jari.spets@mail.suomi.net
Tikkanen Tarja Terveydenhoitaja Oulu (Oulunsalo) tarja.tikkanen365@gmail.com
Tynkkynen Sebastian Kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja Oulu sebastian.tynkkynen@gmail.com, 0404172745
Viitasaari Maria Musiikkiluokanopettaja Oulu musiikkiluokanopettaja@gmail.com
Vähäkangas Juha Seurakuntapastori Oulu juha.vahakangas@evl.fi
Väänänen Veijo Eläkeläinen Oulu (Ylikiiminki) veijo.vaananen@ouka.fi, 0400584677

Jäsenalue 2: Pyhäjoki, Pyhäntä, Raahe, Siikajoki ja Siikalatva

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Hänninen Katja Myyjä, kansanedustaja Raahe (Piehinki) katja.hanninen@eduskunta.fi, 0505123325
Karppinen Aimo Suojelumies Raahe (Arkkukari) aimo.karppinen@luukku.com, 0504041899
Mattila Hanna-Leena Historian lehtori Raahe (Mattilanperä) hanna-leena.mattila@raahe.fi, 0405885534
Parkkila Pasi Valimotyöntekijä Raahe (Vihanti) p.parkkila@omanetti.fi, 0400680012
Peltoniemi Olli Tuotannonsuunnitteluinsinööri Pyhäjoki olli.peltoniemi@gmail.com, 
0408443225

Jäsenalue 3: Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki ja Tyrnävä

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Huusko Ritva Psykoterapeutti Tyrnävä ritvahhuusko@gmail.com, 050 305 8735
Janatuinen Sari Perhepäivähoitaja Kempele janatuisensari@gmail.com, 0405495081
Junttila Oili Erikoislääkäri, emäntä Liminka (Ala-Temmes) oili.junttila@liminka.fi, 
Sankilampi Pertti Kunnallisneuvos Kempele pertti.sankilampi@mail.suomi.net, 0405408637
Siira Anni-Maija Kansanedustajan avustaja Kempele annimaijasiira@hotmail.com, 0445520023

Jäsenalue 4: Enontekiö, Kemi, Keminmaa, Kolari, Muonio, Pello, Simo, Tervola, Tornio ja Ylitornio

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Alapuranen Juha Toimitusjohtaja Ylitornio juha@ybt.fi, 0400696695
Hiltula Mari Sairaanhoitaja Kemi mari.h.hiltula@gmail.com,
Hyöppinen Sauli Toiminnanjohtaja Tornio sauli.hyoppinen@gmail.com, 0400809740
Jestilä Teija Diakoni Kemi teija.jestila@kemi.fi, 0406318183
Lummi Raija Lehtori Tornio raija.lummi@lapinamk.fi, 0405200714
Pellikka Vesa Opettaja Kolari vesa@pellikka.org, 
Tarkka Minna Apulaisosastonhoitaja Tornio minna.tarkka@gmail.com, 0400768970
Törmänen Lea Myyjä Kemi lealellukka@gmail.com, 
Uusitalo Tarmo Metsäneuvoja Pello uusitalotarmo@gmail.com, 0405209594
Vaajoensuu Matti Maaseutuyrittäjä Tervola (Loue) matti.vaajoensuu@neuvos.com, 0400161619

Jäsenalue 5: Pudasjärvi, Ranua ja Rovaniemi

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Hanni Piia Myyjä, yrittäjä Rovaniemi piia.hanni@sok.fi, 0405217789
Harjuautti Jaana Myyntialuevastaava Rovaniemi (Saarenkylä) jaana.harjuautti@gmail.com, 
Hiltunen Seija Sosiaalityöntekijä Rovaniemi seijahiltusenposti@gmail.com, 0456102550
Impiö Ari Myyntipäällikkö Ranua ari.impio@gmail.com, 0503429208
Koivula Marko Toiminnanjohtaja Pudasjärvi marko.koivula@pudasjarvi.fi, 0400771118
Liikkanen Antti Erikoislääkäri Rovaniemi antti.liikkanen1@live.com, 0400692548
Mällinen Maria-Riitta Järjestöneuvoja Rovaniemi mariariitta.mallinen@gmail.com
Piri Jouni Hankintapäällikkö Pudasjärvi jouni.piri@oulunkaari.com, 0400380104
Pöykkö Matti Maanviljelijä Rovaniemi (Vikajärvi) mattipoykko@luukku.com, 0505858908
Stålnacke Mirja Toiminnanjohtaja Rovaniemi mirja49@gmail.com, 0405344485

Jäsenalue 6: Inari, Kittilä, Sodankylä ja Utsjoki

Nimi Ammatti Kunta (Postitoimipaikka) Yhteystiedot
Granroth Aaro Metsätilayrittäjä Kittilä (Kelontekemä) aaro.granroth@gmail.com
Kaikkonen Pertti Eläkeläinen Kittilä pertti.kaikkonen54@gmail.com, 0405807481
Kivioja Eila Eläkeläinen Sodankylä (Orakylä) eila.kivioja@gmail.com, 0407582375

Arinan vuoden 2018 edustajiston vaaleissa oli 162 726 äänioikeutettua. Äänioikeutta käytti 43 596 asiakasomistajaa. Äänestysprosentti oli 26,8 %.